Mobil

Jak se vyvíjel mobil

Doby prvních telefonů jsou velmi dlouho pryč a nyní už v ruce skoro všichni držíme jakési destičky, kterých se stačí dotknout a dělají přesně to, co my chceme. Dokonce se dají odemknout na rozpoznání tváře či otisku prstu. Přemýšleli jste ale někdy, že toto dříve nebylo a pokud bychom se my dnes vrátili v čase a přinesli jim to, čemu dnes říkáme mobil, dívali by se na to jako na něco, co přišlo kdesi z vesmíru a že jsme mimozemšťané. Možná by nás za to i zavřeli, ano, takhle moc se posunula doba a to, co máme dnes, je pro nás sice naprosto normální, dřív ale vůbec nevěděli, že něco takového je možno vyrobit a vymyslet. Ostatně my také nevíme, co se vymyslí za dalších x let a nedokážeme si to vůbec představit, takže je to naprosto logické, že by na to civěli jak na svatý obrázek. Kdy byl takový první telefon vymyšlen?

telefon dříve

Úplně první telefon byl sestrojen roku 1876 a tento vynález je přisuzován Alexanderovi Grahamovi Bellu. Byl sestrojen v USA. Tak dlouho je to od prvního telefonu. Tvrdí se ale, že byl telefon vynalezen už o třicet let dříve, o tom se ale my můžeme jen dohadovat. Dříve se stávalo, že to, co někdo vynalezl se hold začalo vyrábět až o několik let později a vynález se přisuzuje úplně někomu jinému. Je to k naštvání a není to moc příjemné, pokud vám někdo vezme nápad a vydává ho za svůj, ale stávalo se to a dodnes se to stává, lidé jsou zákeřní a rádi se chlubí cizím peřím.

telefon dnes

Tehdy byl telefon těžký, měl sluchátko tak, jak ho známe ještě z devadesátých let, ovšem byl kovový. Dlouho vypadal takto a byla to pevná linka, lidé měli jeden doma a sloužil pouze pro volání a byl pro celou rodinu. Telefon měli ale bohatí, jinak se chodilo na ulici, kde byly telefonní budky, které dnes už nenajdeme. Poté se proměnil na záznamník, který bývá často ještě v různých kancelářích jako pevná linka. Poté byl telefon jako velká vysílačka, postupně se však zmenšoval a stával se dotykovým.