Zahrada a dům

Rostliny vhodné pro zastíněná a vlhká místa

Rovinatá zahrada je většinou slunečná a suchá. V zahradách, které jsou utopeny ve stínu stromů, kde jsou přítomny spodní vody, nebo zahradou protéká potok, naleznete vlhká místa. Neznamená to, že toto zákoutí nemáte možnost osázet rostlinami. Jde jen o vhodný výběr. Nemáte sice takový výběr jako u kvetoucích rostlin pro slunná místa, ale vhodnou zeleň naleznete. Pro některé rostlinné druhy jsou právě stinná a vlhká místa tím správným prostorem pro úspěšný růst.
rostlina pro vlhké pozemek
Plochy, které nejsou celý den prosluněny, skýtají možnost vytvořit tajemná a romantická zákoutí. Většina zeleně na takových místech nekvete, o to máme větší možnost výběru z nepravidelného tvaru listů a odstínu zelené. Romantickou atmosféru vytvoří mechy. Jejich bezproblémový růst dokáže místo proměnit v romantické zákoutí. Jejich výhoda spočívá ve schopnosti rychle porůst nevzhledné zdivo i staré kmeny stromů. Navíc poskytnete útočiště mnohým živočichům, kteří vlhká místa vyhledávají. Zkombinujte mechy s čemeřicemi, bohyškami, střevíčníkem nebo kapradím. Dalšími rostlinami pro málo osluněná stanoviště jsou sasanky, medvědí česnek, některé druhy kosatců a trav nebo plicník se zajímavě zbarvenými listy. Vlhko snáší i hortenzie. Alespoň částečný sluneční svit jim dopřát musíte. Impozantní jsou rododendrony.
zahradní jezírko
Odvděčí se vám záplavou velkých květů. Jestli je váš pozemek přemokřený natolik, že vám vlhko způsobuje potíže, vytvořte v takovém místě jezírko nebo odveďte z pozemku vodu drenáží. Máte v zahradě pahýl stromu? Nechte ho porůst břečťanem, podražcem nebo akébií. Vznikne zajímavý solitér, který svým vzhledem určitě upoutá. Máte-li dost místa a stinné místo chcete osadit stromem, pak se vám pro tyto účely bude hodit vrba s kroucenými větvemi. Snese přemokření, stín, vydrží i slunce. Velmi dekorativní jsou okrasné javory.