Produkty

V jakém oblečení vyrazit do hor?

Horská turistika se v posledních letech těší skutečně velké oblibě a vlastně se není ani čemu divit. Po době, kdy byla většina z nás sužována covidem, se pohled na fyzické aktivity nepatrně změnil. Lidé začali dávat více přednost těm aktivitám, které nejsou závislé na provozu sportovišť.

hory

Málo která fyzická aktivita vám může přinést takové potěšení jako právě horská turistika. Putování neznámou krajinou, která vás doslova na každém kroku uchvátí svou různorodostí a dechberoucí výhledy, které zaujmou i zarytého odpůrce horské turistiky. Jenže řada lidí si neuvědomuje, že hory bývají zrádné. Proměnlivé počasí a nebezpečné horské stezky mohou neopatrným turistům v mžiku zkomplikovat život. Jak se tedy na náročnou túru vlastně připravit? Jak odhadnout své fyzické možnosti a jaké oblečení na výšlap vlastně zvolit?

Fyzická aktivita pro každého bez rozdílu věku
Turistika je velmi variabilní pohybová aktivita, které se může věnovat každý. Je však důležité předem zvážit své fyzické možnosti. Za začátku raději zvolte snadnější trasy, které nevyžadují tolik zkušeností a nejsou ani fyzicky příliš náročné. S přibývajícími zkušenostmi můžete samozřejmě náročnost tras úměrně zvyšovat.

Volný čas

Oblečení do hor
Zatímco v letních měsících může být krásně teplo, s přibývající nadmořskou výškou začíná teplota pomalu klesat. Navíc počasí je proměnlivé a může se měnit v podstatě z minuty na minutu. Jak se tedy obléknout, abychom túru nemuseli vzdát ještě před plánovaným cílem?

Základem jsou kvalitní turistické nebo trekové boty, které více strukturovanou podrážku. Ta poskytuje chodidlu lepší stabilitu v náročném terénu. Na termoprádlo oblékněte ještě jednu zahřívací vrstvu. Nakonec ještě vrchní vrstvu, která vás ochrání před nepřízní počasí. Chybět samozřejmě nesmí ani čepice a rukavice. V létě si do batohu zabalte alespoň nepromokavou bundu.