Business

Co by vám doporučil revizní elektrikář u hliníkových elektrických rozvodů

Každý z vás bude pravděpodobně znát filmovou hlášku, že se „Hliník odstěhoval do Humpolce“. V tomto vtipném kontextu bychom vám však chtěli naznačit, že tomu tak zdaleka není, a že hliník se v bytech vyskytuje poměrně často, a to v podobě vodičů elektrických rozvodů.

Elektřina tažená v hliníku je svým způsobem hřích minulosti, to vám potvrdí i mnozí elektrikáři, co provádí revizi elektroinstalace v Praze (a nejen tam). V polovině dvacátého století byl hliník levnou a dostupnou surovinou zejména z Maďarska a měď byla naopak velmi drahá, což vytvořilo základ pro zahájení elektrifikace bytových jader v cihlových a panelových domech a samozřejmě i v mnoha rodinných domech.

elektrikář při práci

V této době bylo v domácnostech omezené množství elektrických spotřebičů a všechny s nižšími příkony, nikdo neznal varné konvice, neexistovaly indukční varné desky a mikrovlnné trouby, kávovary a další vymoženosti moderní doby. Hliníková vedení proto vyhovovala tehdejším normám, a vzhledem k tomu, že byla nová, nebylo v mnoha případech důvodů k jejich kritice. Dokonce ani problematické přerušení vodiče PEN nebylo tak hrozivé, jako dnes, kdy může v důsledku přehřátí zásuvkového okruhu dojít poměrně často.

elektrikářské nářadí

Co by vám na hliníkové vedení řekl elektrikář dnes

Hliník a jeho izolace stárnou – hliníkové vodiče časem mohou zkřehnout, mohou se pokrýt vrstvou oxidu hliníku a izolační plast se již může rozpadat. Před šedesáti lety pravděpodobně málokdo počítal s tím, že životnost elektrických rozvodů bude celé století, a zřejmě to ani nikdo nijak zvlášť neřešil, jenže od té doby již uplynulo mnoho let a praxe ukazuje, že kabely ve zdi stárnou a nemusí již plnit ani normy, které pro ně byly vytvořeny v té době.

Vyšší výkony spotřebičů mohou způsobit požár – přehřívání vodičů v zásuvkových okruzích a jejich následné ochlazování může povolit kontakty v zásuvkách a v rozvodných krabicích a mezi vodičem a šroubem či svorkou pak vznikne prázdný prostor, ideální pro vznik elektrického oblouku. Ten začne tavit vše kolem sebe a je-li nablízku cokoli hořlavého, máte problém.